Licensed to Fast Finish Results - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/5/2016 10:41 PM
                        Apple Valley JV Meet - 5/5/2016                        
                           Apple Valley High School                            
                                    Results                                    
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Apple Valley  'A'                                   9:16.24  
  2 Apple Valley  'B'                                  x9:47.35  
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Morris, Danielle          12 Lakeville No             17.61   2 
  2 Brandeen, Anna            11 Lakeville No             18.74   2 
  3 Koch, Sarah               11 Shakopee                 19.06   1 
  4 Harrison, Jenna            8 Lakeville No             19.72   1 
  5 Khawaja, Ilsa              8 Lakeville No             21.35   2 
  6 Lawler, Kayanna           11 Apple Valley             22.50   2 
  7 Lam, Rachel                9 Farmington               22.61   1 
  8 McMillian, Thalia         10 Apple Valley             22.91   1 
  9 Mrosla, Jessica            9 Lakeville No             23.14   1 
 10 Jensen, Jessica           10 Farmington               23.15   1 
 11 Renken, Ariana             9 Farmington               24.84   2 
 12 Stahl, Sydney             11 Shakopee                 25.39   2 
 13 Hassan, Hafso             10 Apple Valley             25.53   1 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Spott, Joey               11 Shakopee                 16.39   1 
  2 Omar, Shuaib              11 Apple Valley             17.14   1 
  3 Ferguson, Remaggio        10 Burnsville               17.55   1 
  4 Blascziek, Luke           10 Lakeville No             17.65   1 
  5 Fee, Joe                   9 Burnsville               19.04   1 
  6 Kewitsch, August           9 Farmington               19.48   1 
  7 TenEyck, Jeremy           11 Shakopee                 19.49   2 
  8 Wolfe, Ryan               10 Burnsville               19.51   2 
  9 Meyer, Jacob              10 Farmington               20.48   1 
 10 Seidensticker, Wilson     10 Shakopee                 20.97   2 
 11 Sinbero, Abeal            10 Burnsville               21.22   2 
 12 Aden, Ismail              11 Apple Valley             21.25   2 
 13 Thomas, Tomin              9 Shakopee                 21.37   2 
 14 Gherasimov, Sergiu        11 Shakopee                 22.59   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Johnson, Erin              9 Shakopee                 13.18   1 
  2 Cloutier, Myah            10 Apple Valley             13.22   3 
  3 Robinson, Jamil            9 Apple Valley             13.38   2 
  4 Rucker, Amiyah             9 Shakopee                 13.44   1 
  5 Kielo, Khanaila            9 Apple Valley             13.46   4 
  6 Gray, Adonya              12 Burnsville               13.57   3 
  7 Stewart, Lariah           11 Apple Valley             13.58   2 
  8 Reeder, Brianna           12 Shakopee                 13.62   2 
  9 Nilson, Sophie             7 Burnsville               13.65   1 
 10 Weiss, Madison            11 Shakopee                 13.67   2 
 11 Weiss, Hunter             11 Shakopee                 13.72   3 
 12 Parham, Mykel              9 Apple Valley             13.85   1 
 13 Kim, April                12 Burnsville               13.92   3 
 14 Incoom, Judith             9 Burnsville               13.95   7 
 15 Schwartz, Abby            10 Farmington               13.99   1 
 16 Buchanan, Hannah          10 Burnsville               14.06   8 
 17 Saholt, Gabriella          9 Lakeville No             14.08   1 
 18 Thom, Gabby               11 Shakopee                 14.10   4 
 19 Banham, Paige             11 Lakeville No             14.10   4 
 20 Korshus, Cloe             11 Shakopee                 14.13   5 
 21 Mulcrone, Kelly           12 Shakopee                 14.26   6 
 22 McMahon, Mara              7 Burnsville               14.27   2 
 23 Terry, Jordan             10 Shakopee                 14.32   4 
 24 Bray, Alexis              10 Farmington               14.35   1 
 25 Jackman, Daeajha          10 Apple Valley             14.40   5 
 26 McNulty, Bailey           11 Lakeville No             14.47   1 
 27 Cruz, Angel               11 Burnsville               14.48   4 
 28 Gerlach, Paige             8 Farmington               14.48   4 
 29 Daniels, Olivia            9 Burnsville               14.56   7 
 30 Yeboah-Odeng, Nana         9 Shakopee                 14.60   8 
 31 Manes, Megan               9 Lakeville No             14.62   2 
 32 Ryan, Kate                10 Shakopee                 14.66   6 
 33 Kiminski, Anna             9 Farmington               14.87   2 
 34 Phoulavan, Hailey          9 Apple Valley             14.90   7 
 35 Kesseh, Ejanat            12 Burnsville               14.93   5 
 36 Heffele, Peyton            9 Lakeville No             14.94   2 
 37 Richardson, Jayla          7 Lakeville No             14.97   6 
 38 Koss, Lucy                10 Lakeville No             15.01   3 
 39 Dasher, Samantha          10 Farmington               15.06   3 
 40 Odhiambo, Lwizar          10 Shakopee                 15.08   7 
 41 Suphavong, Sarra          10 Burnsville               15.10   6 
 42 Carrasco, Eunice          12 Burnsville               15.15   6 
 43 Crawford, Shaylee         10 Shakopee                 15.15   5 
 44 Koina, Erica              11 Farmington               15.16   3 
 45 Kemp, Chai                10 Shakopee                 15.17   8 
 46 Fajemirokun, Elizabeth     9 Shakopee                 15.17   7 
 47 Rouse, Fiona               9 Lakeville No             15.30   3 
 48 Giildenzopf, Lily         11 Farmington               15.36   4 
 49 Olson, Emma                9 Shakopee                 15.38   6 
 50 Fink, Kendra              10 Apple Valley             15.47   5 
 51 Cumming, Nicole            7 Lakeville No             15.56   6 
 52 Lindsey, Breanna          10 Lakeville No             15.60   4 
 53 Ambrose, Maria            10 Burnsville               15.65   8 
 54 Chaouch, Ellissa           9 Lakeville No             15.74   8 
 55 Hulbert, Heidi             9 Burnsville               15.93   8 
 56 Long, Darlene             10 Burnsville               15.94   7 
 57 Joyce, Morgen             11 Shakopee                 16.03   7 
 58 Dawley, Sarah              9 Shakopee                 16.38   7 
 59 Renken, Ariana             9 Farmington               16.64   5 
 60 Hall, Erika                9 Farmington               17.23   6 
 61 Warsame, Ishwaq           10 Apple Valley             19.27   5 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Bailey, Avonte            10 Burnsville               11.81   1 
  2 Watts, Michael            10 Shakopee                 11.82   1 
  3 Clayborne, Darien          9 Burnsville               11.86   1 
  4 Schwartz, Jake            12 Farmington               11.87   1 
  5 Buckner, Percy            10 Farmington               11.88   1 
  6 Curry, Jett               10 Shakopee                 11.98   2 
  7 Gans, Simon               10 Farmington               12.20   3 
  8 Boadu, Raphael            11 Shakopee                 12.25   4 
  9 Kewitsch, August           9 Farmington               12.30   7 
 10 Amborn, Zachary           11 Lakeville No             12.41   1 
 11 Monroe, Tony              10 Shakopee                 12.42   5 
 12 Greenhalgh, Hunter        12 Shakopee                 12.50   2 
 13 Curtis, Brian              9 Lakeville No             12.50   3 
 14 Speece, Ben               11 Apple Valley             12.54   1 
 15 Burt, Daezon               9 Apple Valley             12.55   3 
 16 Spott, Joey               11 Shakopee                 12.56   7 
 17 Bonilla, Guillermo        11 Farmington               12.57   5 
 18 Chanthakhoun, Jordan       9 Farmington               12.63  10 
 19 Deck, Brandon             11 Farmington               12.64   7 
 20 Lewis, Mario              11 Apple Valley             12.64   2 
 21 Lee, Michael               9 Farmington               12.66   4 
 22 McKinzie, Derek           10 Farmington               12.66   6 
 23 Adamson, Silas            10 Lakeville No             12.72   1 
 24 Budin, Josh               12 Shakopee                 12.72   4 
 25 Horne, Kevin              12 Burnsville               12.74   6 
 26 Radtke, Ryan              10 Burnsville               12.77   3 
 27 Stone, Anthony            11 Lakeville No             12.85   2 
 28 Seidensticker, Wilson     10 Shakopee                 12.85  10 
 29 Hertaus, Grahm             9 Farmington               12.87   9 
 30 Mendes, Miles              9 Farmington               12.88   5 
 31 Coleman, Travon           12 Shakopee                 12.88  10 
 32 Dalrymple, Ryan           10 Lakeville No             12.89   3 
 33 Hamilton, Bobby           10 Burnsville               12.96   6 
 34 Thomas, Tomin              9 Shakopee                 12.99   9 
 35 Halverson, Ethan           9 Farmington               13.02   9 
 36 Christ, Jacob             10 Shakopee                 13.08   6 
 37 Luhachak, Andy            12 Shakopee                 13.10   9 
 38 Winslow, Eli              11 Farmington               13.13   7 
 39 Jorgensen, Adam            9 Farmington               13.21  10 
 40 Smith, Jacob              10 Lakeville No             13.22   6 
 41 Wagner, Benjamin          10 Lakeville No             13.24   6 
 42 Hillesheim, Shea          12 Shakopee                 13.24   7 
 43 Naidu, Harish             11 Shakopee                 13.34   9 
 44 Domnick, Andrew           11 Farmington               13.35   6 
 45 Frye, Zachary             10 Apple Valley             13.42   5 
 46 Xiong, Jaden              11 Burnsville               13.44   2 
 47 Hanson, Zachary            9 Farmington               13.45   9 
 47 Stavedahl, Jacob          11 Shakopee                 13.45   6 
 47 Burditt, Kyle              9 Farmington               13.45   9 
 50 Engwall, Anders           11 Lakeville No             13.46   7 
 51 Fischer, Dryden           10 Burnsville               13.48   5 
 52 Willman, Hunter           11 Lakeville No             13.48   4 
 53 Scott, Jordan              9 Burnsville               13.57   4 
 54 Halfen, Jeremy               Shakopee                 13.61   3 
 55 Frovik, Alek               9 Apple Valley             13.62   4 
 56 Knutson Rivers, Christop  11 Farmington               13.65  11 
 57 Houston, Maurice          10 Farmington               13.68   2 
 58 Tomzak, Christopher       10 Lakeville No             13.69   7 
 59 Bushlack, Brevin          11 Shakopee                 13.74  10 
 59 Dickey, Spencer           10 Shakopee                 13.74  10 
 61 Francis, Ethan             9 Farmington               13.84  11 
 62 Gitonga, Justin            9 Burnsville               13.91   5 
 63 Phan, Austin              11 Burnsville               14.05   7 
 64 Ulama, Sergian            12 Farmington               14.09  11 
 65 Torkelson, Austin         10 Apple Valley             14.26   3 
 66 Burdick, Ben              10 Shakopee                 14.34  10 
 67 Pelkie, Seth              12 Lakeville No             14.42   5 
 68 Yang, Michael              9 Farmington               14.77  11 
 69 Gulet, Jabir              10 Apple Valley             15.44   4 
 70 Voravongsy, Dillon        10 Shakopee                 15.44   9 
 71 Fitzgerald, Trevin         9 Farmington               15.50  10 
 72 Laing, Jonathan           12 Lakeville No             21.71   2 
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Apple Valley  'A'                                   1:53.93   1 
  2 Shakopee  'A'                                       1:54.18   1 
  3 Apple Valley  'B'                                   1:55.53   2 
  4 Farmington  'A'                                     1:58.83   1 
  5 Burnsville  'A'                                     1:59.12   1 
  6 Farmington  'B'                                     2:00.73   2 
  7 Burnsville  'B'                                     2:01.90   2 
  8 Shakopee  'B'                                       2:01.96   2 
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Burnsville  'A'                                     1:39.85  
  2 Lakeville North  'A'                                1:41.37  
  3 Apple Valley  'A'                                   1:46.38  
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Toussaint, Monica         11 Lakeville No           6:10.99  
  2 Meyer, Morgan             12 Apple Valley           6:18.70  
  3 Phan, Mandy               10 Burnsville             6:24.40  
  4 Scalf, Rachel             11 Shakopee               6:25.85  
  5 Crippes, Sarah            11 Apple Valley           6:28.83  
  6 Weier, Leah                9 Shakopee               6:48.56  
  7 Beissel, Brooke            9 Farmington             6:51.69  
  8 Abebaw, Eyerusalem        10 Burnsville             6:51.73  
  9 Van Dreser, Jenna          9 Apple Valley           7:22.34  
 10 Gueorguiev, Victoria      10 Burnsville             7:23.97  
 11 Sheldon, Victoria         12 Apple Valley           7:33.68  
 12 Dubois, Samantha          10 Apple Valley           7:59.92  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Newbrough, Jaryn          10 Farmington             4:57.75  
  2 Sevenich, Regan            9 Farmington             4:59.03  
  3 Boerboon, Michael         11 Apple Valley           5:02.41  
  4 Grimm, Joshua             12 Farmington             5:02.42  
  5 Pederson, Nick             9 Apple Valley           5:02.59  
  6 Crippes, Tom              11 Apple Valley           5:02.99  
  7 Peterson, Brennen          7 Farmington             5:07.13  
  8 Dwyer, Tim                12 Apple Valley           5:07.70  
  9 Steinberg, Kyle           12 Apple Valley           5:09.31  
 10 Lain, Jean                11 Burnsville             5:13.42  
 11 Roberts, Brandon          10 Apple Valley           5:16.45  
 12 Owen, Jacob               11 Apple Valley           5:19.80  
 13 Regan, Aiden               8 Lakeville No           5:26.33  
 14 LaVigne, Trevor            9 Farmington             5:26.43  
 15 Dubbles, Cole             12 Farmington             5:26.77  
 16 Quimby, Dawson            10 Burnsville             5:27.26  
 17 Quaal, Joseph             10 Lakeville No           5:27.62  
 18 Ally, Amir                 9 Farmington             5:31.88  
 19 Christensen, Nathaniel    10 Lakeville No           5:32.44  
 20 Tilack, Kevin             10 Farmington             5:32.57  
 21 Dyrhaug, Eric                Shakopee               5:32.94  
 22 Zeller, Cole              10 Lakeville No           5:33.57  
 23 Connors, Jon               9 Apple Valley           5:36.40  
 24 Blichfeldt, Nate          12 Burnsville             5:37.25  
 25 Burditt, Kyle              9 Farmington             5:37.73  
 26 Dagastino, Josh           10 Lakeville No           5:37.94  
 27 Broome, Zach               9 Shakopee               5:40.70  
 28 Baratto, Anthony          10 Lakeville No           5:41.05  
 29 Martin, Kamal             12 Burnsville             5:51.64  
 30 Tan, Habb                 12 Apple Valley           5:54.77  
 31 Brooks, Marquel            9 Burnsville             5:56.79  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Farmington  'A'                                       56.76  
  2 Lakeville North  'B'                                  57.51  
  3 Burnsville  'A'                                       59.02  
  4 Lakeville North  'A'                                  59.47  
  5 Farmington  'B'                                     1:00.42  
  6 Apple Valley  'A'                                   1:02.01  
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Farmington  'A'                                       46.01   1 
  2 Apple Valley  'A'                                     46.05   1 
  3 Lakeville North  'A'                                  46.89   1 
  4 Shakopee  'A'                                         47.01   1 
  5 Apple Valley  'B'                                     47.42   2 
  6 Lakeville North  'B'                                  49.46   2 
  7 Shakopee  'C'                                         49.57   2 
  8 Burnsville  'A'                                       50.45   1 
  9 Shakopee  'D'                                         51.38   2 
 10 Farmington  'B'                                       53.87   2 
 11 Shakopee  'E'                                         55.39   2 
 11 Shakopee  'B'                                         55.39   2 
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Myers, Kiara              11 Apple Valley           1:05.19   1 
  2 Johnson, Erin              9 Shakopee               1:05.66   1 
  3 Hutton, Marseya            9 Shakopee               1:05.83   1 
  4 Erdmann, Kallie            9 Shakopee               1:06.26   1 
  5 Hill, Ivy                 10 Shakopee               1:08.18   1 
  6 St Aubin, Ashley          12 Burnsville             1:08.26   1 
  7 Melek, Gretchen           10 Shakopee               1:08.89   2 
  8 Daniels, Olivia            9 Burnsville             1:08.90   2 
  9 Cloutier, Mariyah         10 Apple Valley           1:09.72   1 
 10 Fajemirokun, Elizabeth     9 Shakopee               1:10.87   3 
 11 Bussie, Jasmine            9 Lakeville No           1:10.88   2 
 12 Yeboah-Odeng, Nana         9 Shakopee               1:11.18   3 
 13 Melek, Josephine          10 Shakopee               1:12.05   2 
 14 Schwan, Danielle           9 Shakopee               1:12.08   2 
 15 Anger, Isabella           10 Apple Valley           1:12.76   2 
 16 Senftner, Elena           10 Lakeville No           1:12.79   1 
 17 Dahl, Emily               11 Shakopee               1:15.29   2 
 18 Joyce, Morgen             11 Shakopee               1:16.87   2 
 19 Rokkam, Neha              10 Shakopee               1:19.14   3 
 20 Piotraschke, Maggie       10 Shakopee               1:21.91   3 
 21 Gustad, Allison           12 Shakopee               1:30.67   3 
 22 Brandon, Jody             12 Shakopee               1:31.20   3 
 23 Sheeler, Mariah           10 Shakopee               1:42.02   3 
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kelehan, Patrick          10 Apple Valley             55.67   2 
  2 Boguszewicz, Sion         10 Lakeville No             56.05   2 
  3 Crepeau, Joe              11 Apple Valley             56.07   1 
  4 Mathison, Zach            12 Apple Valley             56.61   3 
  5 Langenfeld, Jacob          9 Lakeville No             57.71   1 
  6 Berger, Tye               11 Farmington               58.40   1 
  7 Hapke, Robert             12 Apple Valley             58.57   3 
  8 Syvertsen, Thomas          9 Shakopee                 58.80   3 
  9 Black, Jacob              10 Apple Valley             59.17   4 
 10 Hanson, Damian            10 Apple Valley             59.40   4 
 11 Keninger, Ben              8 Burnsville               59.62   1 
 12 Fossey, Spencer           10 Lakeville No             59.74   2 
 13 Helke, Mathew             11 Burnsville               59.77   1 
 14 Cieluch, Wyatt            10 Farmington             1:00.89   2 
 15 Smith, Tyler              11 Shakopee               1:01.34   1 
 16 Harbi, Bashir             11 Burnsville             1:02.46   2 
 17 Teekasingh, Adrian        11 Shakopee               1:03.93   2 
 18 Stremski, Justin           9 Apple Valley           1:04.02   4 
 19 Dinh, Henry                9 Shakopee               1:04.76   4 
 20 Grundman, Kellen          11 Farmington             1:05.15   2 
 21 Burdick, Ben              10 Shakopee               1:05.89   4 
 22 Luhachak, Andy            12 Shakopee               1:06.08   2 
 23 Tan, Habb                 12 Apple Valley           1:10.05   3 
 24 Larson, Brady             10 Shakopee               1:10.32   3 
 25 Schuette, Michael          9 Farmington             1:13.13   3 
 26 Ponce, Miguel             11 Farmington             1:18.50   1 
 27 Fleming, Matt             10 Shakopee               1:27.88   3 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Larson, Anna              11 Lakeville No             51.67  
  2 Brandeen, Anna            11 Lakeville No             53.38  
  3 Helgemo, Caela            10 Shakopee                 53.43  
  4 Gagliano, Harper          12 Burnsville               56.72  
  5 Lawler, Kayanna           11 Apple Valley           1:00.24  
  6 Stahl, Sydney             11 Shakopee               1:03.20  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ferguson, Remaggio        10 Burnsville               43.87   1 
  2 Omar, Shuaib              11 Apple Valley             44.26   1 
  3 Wolfe, Ryan               10 Burnsville               45.25   2 
  4 Ponds, Robel              12 Farmington               46.62   1 
  5 Sinbero, Abeal            10 Burnsville               47.55   1 
  6 Christ, Jacob             10 Shakopee                 47.75   1 
  7 TenEyck, Jeremy           11 Shakopee                 47.80   1 
  8 Fee, Joe                   9 Burnsville               47.93   2 
  9 Hertaus, Grahm             9 Farmington               48.09   2 
 10 Seidensticker, Wilson     10 Shakopee                 49.36   2 
 11 Bangar, Nicholas          11 Shakopee                 50.53   3 
 12 Meyer, Jacob              10 Farmington               50.56   3 
 13 Carr, Derrick             10 Lakeville No             51.05   1 
 14 Aden, Ismail              11 Apple Valley             52.00   2 
 15 Gherasimov, Sergiu        11 Shakopee                 53.24   3 
 16 Halverson, Ethan           9 Farmington               53.52   3 
 17 Cao, Terry                 9 Farmington               55.54   1 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lindstrom, Maria          12 Shakopee               2:41.76  
  2 Swenson, Elizabeth         9 Lakeville No           2:43.37  
  3 McGillick, Lauren          9 Lakeville No           2:48.27  
  4 Demo, Isabel               9 Lakeville No           2:48.84  
  5 Evans, Olivia             12 Shakopee               2:51.95  
  6 Olsen, Autumn             12 Shakopee               2:56.50  
  7 Fernandez Castaneda, Zur  10 Apple Valley           2:57.03  
  8 Scalf, Rachel             11 Shakopee               2:58.50  
  9 Johnson, Emmalyn           9 Lakeville No           3:01.26  
 10 Lau, Ashley               11 Lakeville No           3:02.61  
 11 Beissel, Brooke            9 Farmington             3:08.01  
 12 Van Dreser, Jenna          9 Apple Valley           3:15.15  
 13 Dubois, Samantha          10 Apple Valley           3:35.95  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Newbrough, Jaryn          10 Farmington             2:13.78   1 
  2 Ashley, Dawson             9 Lakeville No           2:16.19   1 
  3 Merideth, Mathieu         11 Lakeville No           2:16.99   1 
  4 Christ, Jacob             10 Shakopee               2:18.07   1 
  5 Michels, Corbin            9 Shakopee               2:19.48   1 
  6 Roberts, Brandon          10 Apple Valley           2:19.82   1 
  7 Alojado, Anthony           8 Lakeville No           2:23.38   1 
  8 Gitaa, Orobo              10 Apple Valley           2:23.75   1 
  9 Peterson, Evan             9 Lakeville No           2:24.54   2 
 10 Levack, Nolan              9 Farmington             2:24.87   2 
 11 Pelkie, Seth              12 Lakeville No           2:26.13   1 
 12 Ahmed, Zakariye           11 Apple Valley           2:26.25   1 
 13 LaVigne, Trevor            9 Farmington             2:28.80   1 
 14 Tilack, Kevin             10 Farmington             2:29.16   2 
 15 Lihnakevic, Joshua         9 Farmington             2:29.36   2 
 16 Blichfeldt, Nate          12 Burnsville             2:29.53   1 
 17 Ally, Amir                 9 Farmington             2:30.68   2 
 18 Shanley, Garrett          10 Burnsville             2:31.26   1 
 19 Murphree, Ryan            11 Farmington             2:34.77   2 
 20 Vigesaa, Soren             9 Farmington             2:35.00   2 
 21 Phan, Austin              11 Burnsville             2:35.08   2 
 22 Burditt, Kyle              9 Farmington             2:35.73   2 
 23 Thornton, Jacob           10 Lakeville No           2:36.11   2 
 24 Reed, Matthew             10 Farmington             2:36.16   2 
 25 Garlington, Alex          11 Burnsville             2:41.73   2 
 26 Howard, Matt              10 Shakopee               2:44.72   2 
 27 Schuette, Michael          9 Farmington             2:47.33   2 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cloutier, Myah            10 Apple Valley             27.69   1 
  2 Weiss, Hunter             11 Shakopee                 27.89   2 
  3 Weiss, Madison            11 Shakopee                 28.23   3 
  4 Buckner, Zeonna            9 Apple Valley             28.25   2 
  5 Hill, Ivy                 10 Shakopee                 28.73   1 
  6 Nilson, Sophie             7 Burnsville               28.76   3 
  7 Terry, Jasmine            10 Shakopee                 28.79   3 
  8 Cochlin, Tia              11 Shakopee                 28.86   1 
  9 Robinson, Jamil            9 Apple Valley             28.95   2 
 10 Kim, April                12 Burnsville               28.99   2 
 11 Pakkala, Hannah           12 Shakopee                 29.19   4 
 12 Myers, Kiara              11 Apple Valley             29.23   1 
 13 Banham, Paige             11 Lakeville No             29.25   2 
 14 Bray, Alexis              10 Farmington               29.26   1 
 15 Stewart, Lariah           11 Apple Valley             29.32   3 
 16 St Aubin, Ashley          12 Burnsville               29.33   3 
 17 Parham, Mykel              9 Apple Valley             29.44   5 
 18 Reid, Olivia               9 Lakeville No             29.55   2 
 19 Schwartz, Abby            10 Farmington               29.55   1 
 20 McMahon, Mara              7 Burnsville               29.61   4 
 21 Thom, Gabby               11 Shakopee                 29.92   4 
 22 Dougherty, Mari            9 Farmington               30.19   2 
 23 Valentine, Madalyn         9 Farmington               30.42   2 
 24 Manes, Megan               9 Lakeville No             30.55   3 
 25 Jackman, Daeajha          10 Apple Valley             30.57   4 
 26 Holmes, Jayden             9 Apple Valley             30.58   4 
 27 Doty, Mckenzyn            10 Shakopee                 30.60   4 
 28 Mulcrone, Kelly           12 Shakopee                 30.68   5 
 29 Dahl, Emily               11 Shakopee                 30.99   6 
 30 Yeboah-Odeng, Nana         9 Shakopee                 30.99   7 
 31 Johnston, Allyson         12 Shakopee                 31.00   5 
 32 Ryan, Kate                10 Shakopee                 31.02   5 
 33 Gauthier, Danielle        10 Burnsville               31.30   5 
 34 Suphavong, Sarra          10 Burnsville               31.35   5 
 35 Crawford, Shaylee         10 Shakopee                 31.54   6 
 36 Kesseh, Ejanat            12 Burnsville               31.56   4 
 37 Melek, Gretchen           10 Shakopee                 31.70   7 
 38 Melek, Josephine          10 Shakopee                 32.13   7 
 39 Fajemirokun, Elizabeth     9 Shakopee                 32.39   7 
 40 Senftner, Elena           10 Lakeville No             32.56   4 
 41 Kemp, Chai                10 Shakopee                 32.58   7 
 42 Fink, Kendra              10 Apple Valley             32.62   5 
 43 Olson, Emma                9 Shakopee                 32.73   7 
 44 Smits, Alyssa             10 Lakeville No             32.79   3 
 45 Ambrose, Maria            10 Burnsville               32.94   6 
 46 Joyce, Morgen             11 Shakopee                 32.96   6 
 47 Long, Darlene             10 Burnsville               33.66   6 
 48 Bein, Hermon              11 Burnsville               33.86   6 
 49 Dawley, Sarah              9 Shakopee                 33.99   7 
 50 Melendez, Ezmeralda        9 Farmington               34.51   3 
 51 Nguyen, Annie              9 Apple Valley             35.80   6 
 52 Warsame, Ishwaq           10 Apple Valley             41.73   5 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Curry, Jett               10 Shakopee                 23.92   1 
  2 Gans, Simon               10 Farmington               24.29   3 
  3 Monroe, Tony              10 Shakopee                 24.60   2 
  4 Greenhalgh, Hunter        12 Shakopee                 24.84   3 
  5 Boadu, Raphael            11 Shakopee                 24.86   3 
  6 Spott, Joey               11 Shakopee                 24.89   7 
  7 Watts, Michael            10 Shakopee                 24.89   1 
  8 Stavedahl, Jacob          11 Shakopee                 24.94   5 
  9 Buckner, Percy            10 Farmington               24.96   2 
 10 Houston, Maurice          10 Farmington               25.14   4 
 11 Bonilla, Guillermo        11 Farmington               25.28   5 
 12 Gutsalyuk, Justin          9 Farmington               25.28   7 
 13 Lombardi, Mark            11 Apple Valley             25.33   2 
 14 Cruz Calderon, Felix       8 Burnsville               25.34   3 
 15 Ponce, Miguel             11 Farmington               25.35   4 
 16 Horne, Kevin              12 Burnsville               25.50   2 
 17 Meier, Jackson            10 Farmington               25.68   5 
 18 Ferguson, Remaggio        10 Burnsville               25.71   4 
 19 Ponds, Daniyom            10 Farmington               25.72   7 
 20 McKinzie, Derek           10 Farmington               25.76   8 
 21 Sinha, Sidharth            8 Shakopee                 25.78   4 
 22 Hanson, Damian            10 Apple Valley             25.81   2 
 23 Black, Jacob              10 Apple Valley             26.04   3 
 24 Chanthakhoun, Jordan       9 Farmington               26.04   9 
 25 McCormick, Ryan            8 Burnsville               26.16   3 
 26 Budin, Josh               12 Shakopee                 26.22   4 
 27 Reisinger, Chris           9 Lakeville No             26.32   2 
 28 Christ, Jacob             10 Shakopee                 26.35   6 
 29 Fee, Joe                   9 Burnsville               26.36   6 
 30 Radtke, Ryan              10 Burnsville               26.39   4 
 31 Mendes, Miles              9 Farmington               26.51   7 
 32 Carr, Derrin               8 Lakeville No             26.52   6 
 33 Jorgensen, Adam            9 Farmington               26.57   8 
 34 Thomas, Tomin              9 Shakopee                 26.65  10 
 35 Burke, Peyton              9 Shakopee                 26.69   8 
 36 Joseph, Mason              9 Shakopee                 26.69  10 
 37 Koivisto, Charles          9 Shakopee                 26.73   8 
 38 Quimby, Dawson            10 Burnsville               26.83   6 
 39 Cieluch, Wyatt            10 Farmington               27.02   6 
 40 Jackson, Dylan            10 Burnsville               27.05   3 
 41 Hillesheim, Shea          12 Shakopee                 27.06   7 
 42 Francis, Ethan             9 Farmington               27.21   9 
 43 Bangar, Nicholas          11 Shakopee                 27.24   9 
 44 Hamilton, Bobby           10 Burnsville               27.30   3 
 45 Hinton, Montez             9 Shakopee                 27.42   9 
 46 Helke, Mathew             11 Burnsville               27.47   7 
 47 Swenson, Jacob            12 Shakopee                 27.48   8 
 48 Borgan, Ehren             10 Farmington               27.51   9 
 49 Weum, Isaak                9 Shakopee                 27.63  10 
 50 Halfen, Jeremy               Shakopee                 27.64   6 
 51 Tang, Nathan              11 Shakopee                 27.64   8 
 52 Carr, Derrick             10 Lakeville No             27.72   7 
 53 Larson, Ryan              11 Burnsville               27.74   7 
 54 Smith, Jacob              10 Lakeville No             27.81   6 
 55 Dyrhaug, Eric                Shakopee                 27.81   9 
 56 Scott, Jordan              9 Burnsville               27.86   6 
 57 Fischer, Dryden           10 Burnsville               27.91   5 
 58 Ulama, Sergian            12 Farmington               27.92  10 
 59 Gitonga, Justin            9 Burnsville               28.06   5 
 60 Luhachak, Andy            12 Shakopee                 28.19   5 
 61 Hanson, Zachary            9 Farmington               28.21   8 
 62 Williams, Brandon          9 Farmington               28.24   9 
 63 Gherasimov, Sergiu        11 Shakopee                 28.32  10 
 64 Naidu, Harish             11 Shakopee                 28.47   9 
 65 Janke, Bryce               9 Shakopee                 28.61  10 
 66 Willman, Hunter           11 Lakeville No             28.92   4 
 67 Pelkie, Seth              12 Lakeville No             29.15   4 
 68 Engwall, Anders           11 Lakeville No             29.22   5 
 69 Schuette, Michael          9 Farmington               31.24   8 
 70 Griffin, Isaac             9 Lakeville No             31.26   5 
 71 Laing, Jonathan           12 Lakeville No             40.58   2 
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Weber, Alex               11 Shakopee              11:46.73  
  2 Broome, Zach               9 Shakopee              12:48.31  
  3 Van Horsen, Karl           9 Apple Valley          13:23.43  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shakopee  'A'                                       4:34.84   1 
  2 Shakopee  'B'                                       4:38.26   1 
  3 Farmington  'A'                                     4:40.28   1 
  4 Lakeville North  'A'                                4:43.91   1 
  5 Burnsville  'A'                                     4:45.36   1 
  6 Shakopee  'C'                                       4:50.43   2 
  7 Shakopee  'D'                                       4:54.09   2 
  8 Burnsville  'B'                                     5:12.93   2 
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Farmington  'A'                                     3:37.45   1 
  2 Apple Valley  'A'                                   3:50.61   1 
  3 Burnsville  'B'                                     3:51.86   1 
  4 Farmington  'B'                                     3:52.46   1 
  5 Lakeville North  'B'                                3:53.33   2 
  6 Shakopee  'B'                                       3:53.56   2 
  7 Apple Valley  'B'                                   3:58.58   1 
  8 Burnsville  'A'                                     3:58.96   1 
  9 Farmington  'C'                                     3:59.34   2 
 10 Apple Valley  'C'                                   4:06.27   2 
 11 Shakopee  'A'                                       4:06.73   1 
 12 Shakopee  'C'                                       4:07.84   2 
 13 Lakeville North  'A'                                4:08.43   1 
 14 Shakopee  'D'                                       4:08.69   3 
 15 Farmington  'D'                                     4:11.83   3 
 16 Lakeville North  'C'                                4:14.67   3 
 17 Shakopee  'E'                                       4:22.34   3 
 18 Farmington  'E'                                     4:24.67   3 
 19 Shakopee  'F'                                       4:25.36   3 
 
Event 25  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dahl, Emily               11 Shakopee               4-08.00  
  1 Terry, Jasmine            10 Shakopee               4-08.00  
  1 Hutton, Marseya            9 Shakopee               4-08.00  
  4 Gerlach, Paige             8 Farmington             4-06.00  
  4 Smits, Alyssa             10 Lakeville No           4-06.00  
  6 Reuvers, Marla             9 Lakeville No           4-04.00  
  6 Liebl, Josie               7 Lakeville No           4-04.00  
  6 Ray, Samantha             12 Lakeville No           4-04.00  
  6 Joyce, Morgen             11 Shakopee               4-04.00  
 10 Winston, Kaitlin           9 Farmington             4-02.00  
 11 Ennett, Ellen             12 Apple Valley           4-00.00  
 11 Mozer, Jennifer           11 Apple Valley           4-00.00  
 13 Kiminski, Anna             9 Farmington             3-10.00  
 14 Appold, Hannah             9 Burnsville             3-08.00  
 14 Mantwill, Jasmine         12 Burnsville             3-08.00  
 -- Mamer, Libby              12 Shakopee                    NH  
 -- Whitaker, Aimee           12 Burnsville                  NH  
 -- Ryan, Kate                10 Shakopee                    NH  
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Swenson, Jacob            12 Shakopee               5-10.00  
  2 Stavedahl, Jacob          11 Shakopee               5-08.00  
  3 Fee, Joe                   9 Burnsville             5-06.00  
  4 Monroe, Tony              10 Shakopee               5-04.00  
  4 Carr, Derrick             10 Lakeville No           5-04.00  
  6 Smith, Dylan              10 Lakeville No           5-02.00  
  6 Blascziek, Luke           10 Lakeville No           5-02.00  
 
Event 27  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Edgar, Abigail             9 Shakopee               8-06.00  
  2 Wilson, Molly             12 Lakeville No           8-00.00  
  2 Eidahl, ReAnn             12 Farmington             8-00.00  
  4 Morris, Danielle          12 Lakeville No           7-06.00  
  5 Flanscha, Amanda          12 Farmington             7-00.00  
  5 Johnson, Erin              9 Shakopee               7-00.00  
  5 Naatjes, Mikelle           7 Lakeville No           7-00.00  
  5 Fink, Kendra              10 Apple Valley           7-00.00  
  5 Thelen, Shaina             7 Farmington             7-00.00  
  5 Budensick, Lexie             Farmington             7-00.00  
 11 Bollig, Abigail           10 Farmington             6-06.00  
 11 Mamer, Libby              12 Shakopee               6-06.00  
 11 Reddick, Cydney           10 Apple Valley           6-06.00  
 11 Bussie, Jasmine            9 Lakeville No           6-06.00  
 11 Hach, Ratinaqu            12 Farmington             6-06.00  
 16 Johnson, Emmalyn           9 Lakeville No           6-00.00  
 16 Math, Salena              12 Shakopee               6-00.00  
 16 Miller, Grace             11 Apple Valley           6-00.00  
 19 Fadeyev, Katia            11 Shakopee               5-00.00  
 19 Nguyen, Annie              9 Apple Valley           5-00.00  
 
Event 28  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Theis, Joshua             12 Shakopee              13-00.00  
  2 Reed, Jackson             12 Farmington            10-00.00  
  3 Domnick, Andrew           11 Farmington             9-06.00  
  4 Glenzer, Travis           10 Farmington             9-00.00  
  4 Jones, Hugh               11 Apple Valley           9-00.00  
  6 Cieluch, Wyatt            10 Farmington             7-06.00  
  6 Xiong, Jaden              11 Burnsville             7-06.00  
  8 Shepard, Logan             9 Shakopee               7-00.00  
  8 Bushlack, Brevin          11 Shakopee               7-00.00  
  8 Scott, Jordan              9 Burnsville             7-00.00  
  8 Shanley, Garrett          10 Burnsville             7-00.00  
 12 Syvertsen, Thomas          9 Shakopee               6-00.00  
 12 Fitzgerald, Trevin         9 Farmington             6-00.00  
 -- Pearson, Noah             10 Apple Valley                NH  
 -- Rognrud, Lucas             9 Shakopee                    NH  
 -- Radtke, Ryan              10 Burnsville                  NH  
 -- Anderson, Benjamin        11 Burnsville                  NH  
 -- Coleman, Zackery           9 Shakopee                    NH  
 
Event 29  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Terry, Jordan             10 Shakopee              15-10.00  
  2 Kielo, Khanaila            9 Apple Valley          15-07.00  
  3 Naatjes, Mikelle           7 Lakeville No          15-06.00  
  4 Cochlin, Tia              11 Shakopee              15-02.00  
  5 McNulty, Bailey           11 Lakeville No          14-10.00  
  6 Odhiambo, Lwizar          10 Shakopee              14-06.00  
  7 Hertaus, Madeline         11 Farmington            14-05.50  
  8 Koss, Lucy                10 Lakeville No          13-06.00  
  9 Kemp, Chai                10 Shakopee              13-00.50  
 10 Rouse, Fiona               9 Lakeville No          13-00.25  
 
Event 30  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Swenson, Jacob            12 Shakopee              18-10.00  
  2 Bangar, Nicholas          11 Shakopee              18-04.00  
  3 Watts, Michael            10 Shakopee              18-01.00  
  4 Hanson, Damian            10 Apple Valley          17-09.50  
  5 Peterson, Evan             9 Lakeville No          17-09.00  
  6 Merideth, Mathieu         11 Lakeville No          17-08.00  
  7 Sinbero, Abeal            10 Burnsville            17-07.50  
  8 Buckner, Percy            10 Farmington            17-07.00  
  9 Alojado, Anthony           8 Lakeville No          17-01.00  
 10 Willman, Hunter           11 Lakeville No          16-07.00  
 
Event 31  Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Odhiambo, Lwizar          10 Shakopee              30-08.00  
  2 Fajemirokun, Elizabeth     9 Shakopee              30-02.50  
  3 Koch, Sarah               11 Shakopee              29-00.00  
  4 Ray, Samantha             12 Lakeville No          28-08.00  
  5 Winter, Macy               9 Lakeville No          28-02.50  
  6 Dubois, Sarah             10 Apple Valley          26-09.00  
 
Event 32  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Merideth, Mathieu         11 Lakeville No          39-11.00  
  2 Thomas, Percy             11 Burnsville            35-01.00  
  3 Winslow, Eli              11 Farmington            33-09.50  
  4 Lett, Jr., Brien           9 Shakopee              33-05.00  
  5 Deck, Brandon             11 Farmington            33-01.00  
  6 Ferguson, Remaggio        10 Burnsville            32-10.00  
  7 Weum, Isaak                9 Shakopee              32-09.00  
  8 Vigesaa, Soren             9 Farmington            32-00.00  
  9 Halverson, Ethan           9 Farmington            30-06.00  
 
Event 33  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tate, Samantha             8 Shakopee                118-05  
  2 Moorhouse, Madeline       11 Lakeville No            103-11  
  3 Weber, Anika              10 Lakeville No            103-08  
  4 Fee, Emma                 11 Burnsville            99-01.50  
  5 Manikowski, Lara          10 Lakeville No             92-10  
  6 Reed, Madison              8 Apple Valley             89-02  
  6 Rotvold, Erika            10 Farmington               89-02  
  8 Wangerin, Taylor          12 Apple Valley             88-03  
  9 Riley, Amari               9 Shakopee                 84-10  
 10 Winter, Macy               9 Lakeville No             84-01  
 11 McNulty, Taylor            9 Lakeville No             83-10  
 12 Nguyen, Michelle          12 Farmington               83-02  
 13 Gustad, Allison           12 Shakopee                 82-09  
 14 Abegaz, Maedin            12 Burnsville               81-10  
 15 Sheeler, Mariah           10 Shakopee                 81-09  
 16 Dubois, Sarah             10 Apple Valley             80-06  
 17 Rokkam, Neha              10 Shakopee                 77-11  
 18 Wengenroth, Lee-Ann       11 Apple Valley             75-05  
 19 Garske, Hannah            11 Farmington               73-07  
 20 Jasinski, Claire           8 Farmington               69-05  
 21 Carrasco, Eunice          12 Burnsville               69-01  
 22 Drent, Payton              9 Lakeville No             68-07  
 23 Piotraschke, Maggie       10 Shakopee                 68-01  
 24 Martens, Madie            12 Apple Valley             67-05  
 25 Melendez, Ezmeralda        9 Farmington               66-10  
 25 Hage, Makayla             10 Shakopee                 66-10  
 27 Mantwill, Jasmine         12 Burnsville               64-02  
 28 Rubash, Kaitlin           12 Shakopee                 63-10  
 29 Cox, Dakota               10 Burnsville               63-06  
 30 Willis, Sarah             10 Farmington               62-09  
 31 Glogowski, Tiarra          9 Farmington               61-07  
 32 Brown, Kayla              11 Shakopee                 60-08  
 33 Peterson, McKenna         10 Shakopee                 59-03  
 34 Ewuakye, Edura-Esi         9 Farmington               57-03  
 35 Rolland, Serena           12 Apple Valley             55-10  
 36 Cummings, Caroline        10 Farmington               55-07  
 37 Tester, Grace              7 Burnsville               54-05  
 38 Shaw, Kelsey              11 Apple Valley             52-04  
 39 Murphy, Shannon            9 Farmington               52-02  
 40 Mohamed, Ismahan          10 Burnsville               51-09  
 41 Cumming, Nicole            7 Lakeville No             48-05  
 42 Shahab, Maecy             10 Shakopee                 45-09  
 43 Cook, Kendall              9 Apple Valley             41-07  
 
Event 34  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sedlacek, Eric            10 Shakopee                138-04  
  2 Dunnett, Thomas           11 Lakeville No            123-00  
  3 Schroeder, Kobe            9 Lakeville No            119-01  
  4 Gilray, Matt              11 Burnsville              110-00  
  5 Bacon, Seth               12 Lakeville No            109-11  
  6 Hillesheim, Shea          12 Shakopee                105-02  
  7 Keenan, Dillon            11 Burnsville              105-01  
  8 Moreno, Lucas             10 Burnsville              104-00  
  9 Owen, Jacob               11 Apple Valley            102-05  
 10 Ponds, Robel              12 Farmington              101-07  
 10 Fagan, Derek              10 Shakopee                101-07  
 12 Townsend, Matthew         12 Farmington               97-02  
 13 Fee, Joe                   9 Burnsville               92-02  
 14 Khalif, Abdi               9 Burnsville               91-09  
 15 Hewitt, Colton            10 Farmington               91-05  
 16 Stone, Anthony            11 Lakeville No             91-00  
 17 Miller-Lopez, Brandon     10 Apple Valley             89-06  
 18 Whitsitt, Caleb           12 Lakeville No             88-10  
 19 Hernandez, Daniel         10 Farmington               88-07  
 20 Xiong, Eric               10 Lakeville No             88-02  
 21 Anderson, Alex             8 Shakopee                 86-03  
 22 Olson, Steph              11 Burnsville               84-07  
 22 Hansen, Jack               9 Lakeville No             84-07  
 24 Stevens, Ryan              9 Apple Valley             83-07  
 25 Lee, Michael               9 Farmington               79-05  
 26 Lewis, Mario              11 Apple Valley             76-07  
 27 Pasko, Issac               9 Burnsville               75-04  
 28 Reisinger, Chris           9 Lakeville No             71-07  
 29 Naidu, Harish             11 Shakopee                 68-08  
 30 Wachter, Karl             12 Shakopee                 62-06  
 31 Imker, Spencer             9 Shakopee                 57-00  
 32 Laing, Jonathan           12 Lakeville No             38-03  
 
Event 35  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moorhouse, Madeline       11 Lakeville No          42-02.50  
  2 Weber, Anika              10 Lakeville No          36-08.00  
  3 Riley, Amari               9 Shakopee              35-02.00  
  4 Winter, Macy               9 Lakeville No          32-01.50  
  5 Sunny, Sithara            12 Shakopee              31-01.00  
  6 Piotraschke, Maggie       10 Shakopee              30-00.00  
  7 Fee, Emma                 11 Burnsville            29-07.00  
  8 Wangerin, Taylor          12 Apple Valley          29-06.00  
  9 Garske, Hannah            11 Farmington            29-03.50  
 10 Manikowski, Lara          10 Lakeville No          29-00.00  
 11 Gustad, Allison           12 Shakopee              28-10.00  
 11 Reed, Madison              8 Apple Valley          28-10.00  
 13 Rokkam, Neha              10 Shakopee              28-05.00  
 14 Wengenroth, Lee-Ann       11 Apple Valley          28-03.00  
 15 Brandon, Jody             12 Shakopee              27-00.00  
 16 Brown, Kayla              11 Shakopee              26-08.00  
 17 Glogowski, Tiarra          9 Farmington            26-03.50  
 18 Sheeler, Mariah           10 Shakopee              26-00.00  
 18 Welter, Grace              9 Farmington            26-00.00  
 20 Ewuakye, Edura-Esi         9 Farmington            25-10.00  
 21 Dubois, Sarah             10 Apple Valley          24-10.00  
 21 Hage, Makayla             10 Shakopee              24-10.00  
 23 Slater, Maggie            11 Apple Valley          24-06.00  
 24 Nguyen, Michelle          12 Farmington            24-03.00  
 25 Ewuakye, Amma             10 Farmington            24-02.00  
 26 McNulty, Bailey           11 Lakeville No          24-01.50  
 27 Ruiz, Kendall             10 Farmington            23-07.00  
 28 Tester, Grace              7 Burnsville            23-00.00  
 29 Murphy, Shannon            9 Farmington            22-09.00  
 30 Peterson, McKenna         10 Shakopee              22-07.00  
 31 Jasinski, Claire           8 Farmington            22-03.00  
 32 Rolland, Serena           12 Apple Valley          22-02.00  
 33 Breault, Kelly            11 Shakopee              21-02.00  
 34 Shahab, Maecy             10 Shakopee              20-09.00  
 35 Rubash, Kaitlin           12 Shakopee              20-07.00  
 36 Melendez, Ezmeralda        9 Farmington            20-06.00  
 37 Cummings, Caroline        10 Farmington            20-05.00  
 38 Kouanchao, Vanida         10 Shakopee              17-11.00  
 39 Cook, Kendall              9 Apple Valley          16-08.00  
 
Event 36  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Santos, Marlo             11 Apple Valley          47-08.50  
  2 Mostaert, Will             9 Lakeville No          44-00.50  
  3 Gilray, Matt              11 Burnsville            42-11.00  
  4 Redlin, Zachary           11 Farmington            42-00.00  
  5 Hillesheim, Shea          12 Shakopee              41-06.50  
  6 DeVries, Cameron          12 Lakeville No          41-00.50  
  7 Lynum, David              12 Apple Valley          39-10.50  
  7 Dunnett, Thomas           11 Lakeville No          39-10.50  
  9 Carter, Romelo            12 Burnsville            38-06.00  
 10 Schneider, William        10 Lakeville No          38-05.00  
 11 Post, Joshua              11 Lakeville No          38-02.50  
 12 Keenan, Dillon            11 Burnsville            37-09.50  
 13 Wangerin, Logan           10 Apple Valley          37-07.00  
 14 Frazier, Kenyea              Shakopee              37-04.50  
 15 Hansen, Jack               9 Lakeville No          37-00.00  
 16 Fagan, Derek              10 Shakopee              36-05.50  
 17 Hernandez, Daniel         10 Farmington            35-11.50  
 18 Moreno, Lucas             10 Burnsville            35-01.00  
 19 Xiong, Eric               10 Lakeville No          35-00.00  
 20 Martin, Kamal             12 Burnsville            34-09.50  
 21 Kisch, Kyle                9 Burnsville            34-04.50  
 22 Sedlacek, Eric            10 Shakopee              34-01.50  
 23 Benhart, Bryce             9 Lakeville No          34-01.00  
 24 Townsend, Matthew         12 Farmington            33-06.50  
 25 Miller-Lopez, Brandon     10 Apple Valley          33-03.50  
 26 Spilde, Tim               12 Apple Valley          33-01.00  
 27 Freidis, Vladislav         9 Shakopee              32-09.00  
 28 Cummins, Dillon           12 Apple Valley          32-04.00  
 29 Pasko, Issac               9 Burnsville            31-07.50  
 30 Stevens, Ryan              9 Apple Valley          31-06.50  
 31 Tester, Isaac              9 Burnsville            31-05.00  
 31 Whitsitt, Caleb           12 Lakeville No          31-05.00  
 33 Kohlhof, William          10 Shakopee              31-03.00  
 34 Rogstad, Daniel           11 Farmington            31-00.50  
 35 Passon, Dalton             9 Burnsville            30-11.00  
 36 Schroeder, Kobe            9 Lakeville No          30-01.50  
 37 Peterson, Tyreese          9 Lakeville No          30-01.00  
 38 Hewitt, Colton            10 Farmington            29-10.00  
 39 McFadden, Alex             9 Lakeville No          29-05.50  
 40 Tomei, Jason               9 Shakopee              28-11.00  
 41 Imker, Spencer             9 Shakopee              28-08.00  
 42 Fleming, Matt             10 Shakopee              23-11.00  
 43 Laing, Jonathan           12 Lakeville No          22-02.50